سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
.

درباره شهرستان سمیرم

شنبه 90/10/24 12:16 صبح| | نظر

 


موقعیت جغرافیایی شهرستان سمیرم


 


شهرستان سمیرم با مساحت 5224 کیلومتر مربع در جنوب غربی استان اصفهان با مختصات جغرافیایی 51 درجه و 17 دقیقه تا 3 دقیقه طول شرقی و 30 درجه و 42 دقیقه تا 31 درجه و 51 دقیقه عرض شمالی و با ارتفاع متوسط 2400 متر از دریا، بین چهار استان اصفهان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و فارس واقع شده‌است. از شمال به شهرضا، از شرق به اقلید (بزرگترین شهرستان شمال فارس)و ازجنوب غربی و غرب با مرز طبیعی رشته کوه‌های دنا به استان کهگیلویه و بویر احمد، از غرب به بروجن و لردگان (چهار محال و بختیاری) محدود می‌شود. فاصله مرکز شهرستان تا اصفهان 150 و تا تهران 435 کیلومتر می‌باشد.


این شهرستان 9/4 درصد مساحت و 65/1 درصد جمعیت استان اصفهان را شامل می‌شود. از نظر موقعیت قرارگیری در حاشیه جنوب شرقی رشته کوههای زاگرس قرار گرفته به طوری که رشته کوههای دنا به صورت حصاری در غرب و جنوب غربی آن کشیده شده‌است.


 


تقسیمات سیاسی و کشوری سمیرم


 


شهرستان سمیرم که قدمت آن به بیش از 2?700 سال می‌رسد از دیر باز جزء مناطق و محدوده فارس بوده و از زمان قانونی شدن تقسیمات کشوری در سال 1316 جزء شهرستان آباده محسوب می‌گردید، به دنبال جنگ خونینی که با حمله توأم عشایر ترک قشقایی و لرهای بویر احمد در تیرماه 1322 در منطقه صورت گرفت، در سال 1324 سمیرم از استان فارس جدا و به صورت بخش به استان اصفهان ملحق می‌گردد و سرانجام در مهرماه 1342 با مسافرت اسداله علم نخست وزیر وقت به شهرستان تبدیل می‌شود و اکنون از جهت رتبه‌بندی شهرهای ایران در ردیف شانزدهم شهرهای استان و یکصد و هشتاد و پنجم کشوری قرار دارد. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1380


این شهرستان به دو بخش مرکزی و پادنا و شش دهستان به شرح زیر تقسیم می‌گردد: • بخش مرکزی شهرستان سمیرم

  • شهر حنا

  • دهستان وردشتشهرها: سمیرم، حنا و ونک. • بخش پادنا

  • دهستان پادنا سفلی

  • دهستان پادنا علیا

  • دهستان پادنا وسطیشهرها: کمه و بیدهبخش مرکزی:


این بخش قسمت‌های مرکزی و شمالی شهرستان را شامل می‌گردد و 8/61 درصد مساحت شهرستان را به خود اختصاص داده‌است و دهستان‌های تابع این بخش عبارت‌اند از: دهستان ونک به مرکزیت شهر ونک، دهستان وردشت به مرکزیت روستای فتح آباد و دهستان حنا به مرکزیت شهر حنا. جمعیت بخش مرکزی اکنون حدود 40 هزار نفر است.


بخش پادنا:


این بخش که 2/38 درصد مساحت شهرستان را شامل می‌شود قسمت‌های جنوبی شهرستان را در بر می‌گیرد. دهستان‌های تابع این بخش عبارت‌اند از دهستان‌های پادنای علیا به مرکزیت روستای بیده، پادنای وسطی به مرکزیت شهر کمه که مرکز بخش نیز می‌باشد و پادنای سفلی به مرکزیت روستای چهار راه. این شهرستان که 6/7 درصد مناطق محروم استان را شامل می‌شود دارای چهار نقطه شهری سمیرم، حنا، ونک و کمه، 108 روستای دارای سکنه، 279 مزرعه مستقل، 13 منطقه تابع، 16 مکان مستقل و 16 نقطه فرعی می‌باشد. شهر زیبا و سنتی سمیرم واقع در مرکز شهرستان است که با ارتفاع 2?460 متر از سطح دریا تحت عنوان بام ایران به صورت دشت نیمه همواری با ارتفاع زیاد و شیب فراوان توسط کوه‌های سربه فلک کشیده محصور شده و در سال 1329با احداث شهرداری به نقطه شهری تبدیل گردیده‌است.